بازدید این صفحه: 591

ترکیب مواد غذایی سرشار از آهن

ترکیب مواد غذایی سرشار از آهن

در صورتی که می خواهید مصرف گوشت قرمز خود را کاهش دهید یا قطع کنید، باید این موضوع را بدانید که با چنین کاری ممکن است بدنتان دچار فقر شدید آهن شود. آهن موجود در غذاهای گیاهی به سادگی جذب نمی شود. تنها ۲ تا ۲۰ درصد آهن موجود در گیاهان، می توانند از سیستم گوارشی به خون راه پیدا کنند. خوشبختانه برای حل این مشکل یک راه ساده وجود دارد: تنها مقداری ویتامین C به وعده خود اضافه کنید. ویتامین C مقدار جذب آهن را از غذاهای غیر حیوانی افزایش می دهد.

در ادامه ترکیب هایی را به شما معرفی کنیم که می توانید با آنها این کار را انجام دهید. یعنی یک غذا حاوی آهن است و دیگری حاوی ویتامین C.

ترکیب مواد غذایی سرشار از آهن

ترکیب مواد غذایی سرشار از آهن

۱- عدس ( آهن ) + کلم بروکسل (ویتامین C)

هر دوی آنها را می توانید به سالاد اضافه کنید. حتی از برگ های این کلم می توانید به عنوان نان استفاده کنید، یعنی عدس ها را به همراه هرچه دوست دارید ابتدا بپزید و سپس درون برگ های کلم قرار دهید و میل کنید.

۲- انواع لوبیا ( آهن ) + کلم (ویتامین C)

این دو را می توانید در سالاد و انواع ساندویچ با هم ترکیب کنید. شاید ترکیب در نگاه اول متعجب­تان کند اما مطمئن باشید غذاهای خوشمزه ای از آن در می آید.

۳- اسفناج ( آهن ) + فلفل دلمه ای قرمز (ویتامین C)

راه های زیادی برای ترکیب این دو وجود دارد، مثلا می توانید سالاد اسفناج درست کنید و در آن برش های فلفل دلمه ای قرمز قرار دهید. و یا می توانید این دو را با هم تفت دهید. ترکیب این دو به همراه روغن زیتون، سیر و فلفل قرمز عالی می شود.

ترکیب مواد غذایی سرشار از آهن

ترکیب مواد غذایی سرشار از آهن

۴- بروکلی ( آهن ) + گوجه فرنگی (ویتامین C)

می توانید با تفت دادن بروکلی، گوجه فرنگی به همراه پیاز، قارچ، روغن زیتون، سیر و دیگر سبزیجات خوراکی فوق العاده مقوی برای خود درست کنید. گذاشتن یک پروتئین بدون چربی کنار این غذا همه چیز را کامل می کند ( سینه مرغ، سالمون، یا لوبیا سفید ). گوجه فرنگی و بروکلی را می توانید در املت صبحانه نیز استفاده کنید. این ترکیب را می توانید به سادگی در سالاد نیز به کار ببرید.

۵- کلم پیچ ( آهن ) + پرتقال (ویتامین C)

می توانید هر دو اینها را داخل اسموتی استفاده کنید. برش های پرتقال را به سالاد کلم اضافه کنید و طعمی متفاوت و جدید را تجربه کنید.

ترکیب مواد غذایی سرشار از آهن

ترکیب مواد غذایی سرشار از آهن

۶- شکلات تلخ ( آهن ) + توت فرنگی (ویتامین C)

اگر نمی دانستید شکلات تلخ یکی از منابع آهن است، پس باید بگویم این خبر خوب واقعیت دارد. شکلات تلخ را آب کنید و روی توت فرنگی ها بریزید. راه های فراوانی برای ترکیب این دو هست، پس حسابی خودتان را تحویل بگیرید.

منبع: سایت دکتر کرمانی

فروش طرح گلدوزی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *