بازدید این صفحه: 409
ارتباط بین بیماری لثه و حملات مغزی ناشی از لختگی خون

ارتباط بین بیماری لثه و حملات مغزی ناشی از لختگی خون

ارتباط بین بیماری لثه و حملات مغزی ناشی از لختگی خون

 

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که افراد بزرگسال مبتلا به بیماری لثه دو برابر بیشتر از افراد دارای لثه های سالم دچار سکته می شوند. این اولین مطالعه نیست که ارتباط بین بیماری لثه و حملات مغزی ناشی از لختگی خون را نشان می دهد ولی نتایج جدید با اسناد و مدارک بیشتری این رابطه را اثبات می کند.

دکتر سوویک سن عضو ارشد گروه تحقیقاتی از دانشگاه کارولینای جنوبی، در این خصوص می گوید: هرچقدر میزان بیماری لثه شدیدتر باشد ریسک خطر بیشتر می باشد.

نتایج  نشان می دهند که ریسک سکته همراه با میزان بیماری لثه افزایش می یابد: ۱.۹ برابر، ۲.۱ برابر و ۲.۲ برابر به ترتیب برای افراد مبتلا به بیماری خفیف، ملایم و حاد لثه بیشتر خواهد بود.

پژوهشگران هنوز نمی دانند چرا افراد مبتلا به بیماری لثه دارای ریسک بالاتر سکته هستند. میزان التهاب یافت شده در هر دو بیماری لثه و سخت شدن عروق ممکن است در این زمینه نقش داشته باشد.

بیش از ۶۷۰۰ فرد بزرگسال با میانگین سنی ۶۲ سال که دچار سکته نشده بودند براساس میزان بیماری لثه تقسیم بندی شدند و به مدت ۱۵ سال تحت نظر بودند. در طول این مدت در حدود ۳۰۰ سکته گزارش شد.

پژوهشگران بعد از در نظر گرفتن فاکتورهای نظیر سن، نژاد و عوامل دیگر به این نتیجه رسیدند که ریسک سکته در افراد دارای میزان بالاتر بیماری لثه بیشتر بود.

منبع: خبرگزاری مهر

فروش طرح گلدوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *