بازدید این صفحه: 1623
بوی غیرعادی ناحیه تناسلی زنان

بوی غیرعادی ناحیه تناسلی زنان

بوی غیرعادی ناحیه تناسلی زنان

در حالت عادی، ناحیه واژن کمی بو دارد. اما درصورتی که بوی تندی دهد، غیرطبیعی می باشد و می تواند نشانه یک مشکل باشد. اغلب بوی غیرعادی واژن با علائم دیگری مانند خارش، سوزش و ترشحات غیرطبیعی در واژن همراه است.

  از دلایل بوی غیر طبیعی واژن می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

– مقاربت جنسی: بوی واژن در طی دوره قاعدگی تغییر می کند، به ویژه بلافاصله بعد از مقاربت جنسی با همسر، قابل توجه است.

تعریق عادی ناحیه تناسلی: تعریق عادی ناحیه تناسلی نیز باعث بوی بد واژن می شود. با وجود اینکه خانم ها سعی می کنند با استفاده از دوش واژینال و یا دئودورانت، بوی آن را کم کنند، ولی این فراورده ها باعث ناراحتی واژن و بروز علائمی مانند خارش و سوزش می شود.

– واژینوز باکتریایی: واژینوز باکتریایی (رشد بیش از حد باکتری هایی که به طور طبیعی در واژن زندگی می کنند)، شایع ترین نوع عفونت واژن است که باعث بوی نامطبوع در واژن می شود.

-تریکومونیاز: تریکومونیاز (عفونت منتقله از راه تماس جنسی) نیز باعث بوی واژن می شود.

عفونت های کلامیدیا و سوزاک اغلب باعث بوی واژن نمی شوند. عفونت های قارچی واژن نیز بو ندارند. به طور کلی اگر بوی واژن با سایر علائم آن مانند سوزش و خارش همراه نباشد، غیرطبیعی نیست.

بیماری های زیر نیز با شیوع کمتری باعث بوی غیرعادی واژن می شوند:

– سرطان گردن رحم
– سرطان واژن
– فیستول واژن مقعد (رکتوواژینال) : وجود منفذ غیرطبیعی بین واژن و مقعد باعث ورود مدفوع از مقعد به واژن می شود. 

کارهایی که برای کاهش بوی واژن میتوان انجام داد عبارتند از :

– شستن قسمت بیرونی ناحیه تناسلی

هنگام استحمام با کمی صابون، قسمت خارجی اندام تناسلی خود را کف مالی کنید و سپس با آب فراوان بشویید. توجه به این نکته ضروری است که هرگز قسمت داخلی اندام تناسلی خود را با صابون نشویید، زیرا این کار باعث خارش و عفونت واژن می شود.

– عدم استفاده از دوش واژینال

به طور طبیعی واژن سالم دارای تعدادی باکتری و قارچ می باشد. اسیدیته طبیعی واژن، این باکتری ها و قارچ ها را تحت کنترل قرار می دهد تا بیماری زا نشوند. اما استفاده از دوش واژینال این تعادل طبیعی را به هم می ریزد و باعث بیماری ناحیه واژن می شود.

درصورتی که در مورد بوی غیرطبیعی و یا دائمی واژن خود نگران هستید، به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر سایر علائم مانند سوزش، خارش و ترشحات غیرعادی واژن را دارید.

منبع : تبیان

کانال-مریض-خونه ;hkhg

فروش طرح گلدوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *