بازدید این صفحه: 400
جذب آهن

این مواد غذایی مانع جذب آهن می‌شوند

این مواد غذایی مانع جذب آهن می‌شوند

 

 

نتایج بررسی ها نشان می‌دهد که اکثر زنان دچار کم خونی یا آنمی هستند. کم خونی می‌تواند مشکلات جدی برای سلامت به همراه داشته باشد. طبق مطالعات مصرف برخی از مواد خوراکی می‌تواند با فرایند جذب آهن تداخل یابد که فرد دچار کم خونی باید در مصرف آنها اعتدال داشته باشد.
آهن یک عنصر اساسی است و کمبود آهن می‌تواند علائمی نظیر خستگی، سردردهای خفیف، سرگیجه و تنگی نفس را به همراه داشته باشد.

جذب آهن

این مواد غذایی مانع جذب آهن می‌شوند

براساس بررسی های انجام شده، چای سیاه و دم نوش‌های گیاهی می‌توانند ۵۰ تا ۷۰ درصد مانع جذب آهن شوند. اگر قادر به کنار گذاشتن چای نیستید، فقط آن را بین وعده‌های غذایی، و نه همراه با غذا، مصرف کنید.
قهوه هم همانند چای، می‌تواند موجب اختلال در جذب آهن بدن شود. از آنجائیکه قهوه و چای حاوی پلی فنول هستند به طور مستقیم در ممانعت از جذب آهن نقش دارند.

جذب آهن

این مواد غذایی مانع جذب آهن می‌شوند

مطالعات دیگری نشان می‌دهند که کاکائو هم می‌تواند تا حدود ۷۱ درصد مانع از جذب آهن شود. از این رو در صورت ابتلا به کم خونی، میزان شکلات مصرفی‌تان را کاهش دهید.
پروتئین‌های سویا و یا حتی محصولات سویا هم به طریقی مانع از جذب آهن می‌شوند چرا که سویا حاوی اسیدی موسوم به فیتات است. این اسید تمایل به پیوند با آهن دارد و از این رو مانع از جذب آهن توسط بدن می‌شود.

جذب آهن

این مواد غذایی مانع جذب آهن می‌شوند

مواد خوراکی غنی از کلسیم نظیر شیر و سایر محصولات لبنی هم به بازدارنده‌های جذب آهن معروف هستند. افراد مبتلا به کم خونی باید در مصرف ماست، پنیر، کشک اعتدال را رعایت کنند.
تخم مرغ هم حاوی پروتئینی است که با آهن پیوند خورده و مانع از جذب آن توسط بدن می‌شود.

منبع: تبیان

فروش طرح گلدوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *